חשוב והתעשר / נפוליאון היל
בניגוד לספרים אחרים המתיימרים ללמד איך להתעשר, "חשוב והתעשר" הוא ספר
רוחני. הוא לא ספר על עושר
אלא ספר על תודעת שפע. המונחים שלו הם מונחי שנות
ה-30 אך עבודה רוחנית אינה תלויית זמן ותקופה.
מדהים איך ספר שנולד בעולם ללא מחשבים, ללא אינטרנט,
ללא טלפונים סלולריים, ללא אימון, יכול להיות כל כך
רלוונטי.
 

 


הספרייה המקצועית /                                                           <<חזרה
חשוב והתעשר / נפוליאון היל

"התודעה דומה לערוגה פורייה, בה יצמחו עשבים שוטים בשפע, אם אין זורעים בה זרעים של תנובה רצויה יותר".


היל מדבר על תנאי בסיסי של שאיפה בלא פשרות, שאיפה שהביטוי שלה, בדרך כלל, הוא שריפת גשרים. מה שיממש את השאיפה בחיים הפיזיים היא האמונה ואת זו ניתן לבנות באמצעות עבודה של אוטוסוגסטיה.

מאת אפי לנדאו

מה זה הספר הזה? שאלתי ידידה יקרה מתישהו בשנת 2002, והוצאתי מהספרייה שלה את הספר "חשוב והתעשר".
זהו רב המכר הגדול של כל הזמנים, היא ענתה (מה שלא בטוח שנכון היום). נפוליאון היל כתב אותו בשנות ה-30 של המאה הקודמת ומאז נמכר במיליונים בארצות הברית ובכל העולם.

וזה עובד? – שאלתי. באמת מתעשרים? זה עובד אם יודעים לעבוד איתו, ענתה. הוא לא נותן טיפים פיננסיים. נפוליאון היל חקר במשך שנים איך צברו עשירי ארה"ב הגדולים, כמו הנרי פורד, תומס אדיסון, אלכסנדר גרהם בל ואחרים, את העושר שלהם. ההתבוננות לא הייתה מה הם עשו אלא מי הם היו בהוויה שלהם שהביא אותם למקום הזה. ויש לו מסקנות מדהימות שכל אחד מאיתנו יכול להשתמש בהם. המקור לכל זה היה איל הפלדה האמריקני, אנדרו קארנגי, ששכנע את היל לעשות את המחקר ובסופו של דבר להפיץ את סוד העושר הרוחני להמונים.

ומה קרה? – שאלתי. זה ספר של עבודה. הרבה ניסו את העבודה הזו, לא התמידו ולא הגיעו לתוצאות שהם רצו להגיע אליהם, אמרה ידידתי.
בשלב זה כבר נדלקה נשימתי ועיני בערו. ואיך כן אפשר להגיע לתוצאות? – שאלתי. לדעתי, אמרה הידידה, עבודה בקבוצה היא הדבר הנכון, כאשר חברי הקבוצה תומכים אחד בשני. ומתי אנו מקימים קבוצה כזו? – שאלתי.
מכאן ועד להקמת קבוצת "חשוב והתעשר" בתחילת 2003 עברו מספר חודשים. הקבוצה הראשונית, בהנחיית אותה ידידה, עבדה במשך יותר משנה. גרעין של 4 מחברי אותה קבוצה, הכולל אותי, עובד עד היום, נפגש מדי מספר שבועות וממשיך לחקור את ההבחנות של הספר.

בניגוד לספרים אחרים המתיימרים ללמד איך להתעשר, "חשוב והתעשר" הוא ספר רוחני. הוא לא ספר על עושר אלא ספר על תודעת שפע. המונחים שלו הם מונחי שנות ה-30 אך עבודה רוחנית אינה תלויית זמן ותקופה. מדהים איך ספר שנולד בעולם ללא מחשבים, ללא אינטרנט, ללא טלפונים סלולריים, ללא אימון, יכול להיות כל כך רלוונטי. העבודה שהוא מלמד לעשות היא עבודה על התודעה. הוא טוען, מה שאנו טוענים היום באימון אונטולוגי, שאנו יכולים לנהל את עצמנו באמצעות עבודה על התודעה. המונח שלו לכך הוא אוטוסוגסטיה (שכנוע עצמי). כמובן שהוא לא המציא את הגלגל. הרי זה מה שעושים מאמיני כל הדתות בכל הזמנים. הרי מהן התפילות והחזרות הרוטיניות של פעולות שונות במשך היום והשבוע?

נפוליאון היל לוקח את האוטוסוגסטיה, שעובדת כל כך טוב אצל כל הדתות בעולם, ומציג אותה ככלי הנותן גישה לעשות פריצות דרך בחיינו. יותר מכך: הוא מגדיר אותה ככלי תשתית הכרחי. לטענתו – והיום אני יודע כמה הוא צודק – אם אנו לא עושים עבודה על התודעה שלנו, אנו לא עומדים במקום אלא נסוגים לאחור. את המשפט הבא, הלקוח מתוך הספר, אני מצטט בכל הזדמנות ונראה לי שלא אשכח אותו כל חיי: "התודעה דומה לערוגה פורייה, בה יצמחו עשבים שוטים בשפע, אם אין זורעים בה זרעים של תנובה רצויה יותר. אוטוסוגסטיה היא כלי השליטה, שבאמצעותו יכול הפרט להזין כרצונו את התודעה שלו בחשיבה יוצרת, או להתיר, מתוך הזנחה, למחשבות בעלות אופי הרסני לפלס להן דרך אל הגן הפורה הזה של נפשו".

היל מדבר על תנאי בסיסי של שאיפה בלא פשרות, שאיפה שהביטוי שלה, בדרך כלל, הוא שריפת גשרים. מה שיממש את השאיפה בחיים הפיזיים היא האמונה ואת זו ניתן לבנות באמצעות עבודה של אוטוסוגסטיה. הוא מונה בספרו 12 צעדים בדרך אל העושר, וכבר בתחילה מבין הקורא שמדובר בעושר רוחני שמביא, בהכרח, גם לעושר כספי. "חשוב והתעשר" עשה לי הבדל גדול בחיי. באמצעות עבודת הקבוצה והעבודה הרוחנית שמתווה הספר, הקמתי את חברת האימון שלי לפני כ-4 שנים. חלק ממטרות העושר הרוחני כבר השגתי ואת החלק האחר אשיג בעתיד, כמו גם את העושר הכספי.

לסיום, אגלה לכם סוד. בשנה האחרונה הופץ בארץ הסרט "הסוד" , הוקמו סביבו אתרים, נכתבו מאמרים ונלמדות תיאוריות שונות. הסוד הגדול של "הסוד" הוא, שהמקור שלו הוא ספרו של נפוליאון היל "חשוב והתעשר" משנת 1937.

efi@elcoaching.co.il