מוטיבציה - הנעה או הנאה
מוטיבציה: מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את ההתנהגות האנושית לעבר מטרה מסוימת.
אני רוצה שחיי יהיו מאושרים, שאני איהנה ממה שאני עושה, שאחיה את חיי בשמחת חיים ואהבה. כדי שזה יקרה, אני אשאף לחיות כמה שיותר מתוך הערכים החשובים בחיי, שזה כמו לחיות ולפעול מתוך הנשמה שלי. מתוך זה אני אקבל את המוטיבציה בחיי לעשות את כל הדברים שאני רוצה לעשות ואוהב לעשות - בקלילות, בנינוחות, בהתרגשות ובהנאה.

 


הספריה המקצועית /                                                        << חזרה
מוטיבציה - הנעה או הנאה / אפי לנדאו

שבת בבוקר. המיטה נהדרת. בחוץ מתחיל להיות חם. בת הזוג לוחצת: 'בוא נצא להליכה'. חשוב מאוד, אפילו קריטי לבריאות. אין כוח. תוצאה: נשאר בבית. אין מוטיבציה!
יום א'. לקוח צפוי להגיע לשיחת אימון. יום עמוס. מפנה זמן להכין את עצמי. עובר על האימון הקודם. בוחר מי אני רוצה להיות בשיחה. שיחה מרגשת. הנאה גדולה. יש מוטיבציה!
מוטיבציה היא כמו מילת קסם. החיים נהדרים איתה ולא עובדים בלעדיה.

ויקיפדיה מגדירה מוטיבציה כ"מכלול התהליכים אשר מעוררים, מכוונים ומשמרים את ההתנהגות האנושית לעבר מטרה מסוימת". המונח העברי למוטיבציה הוא הנעה. מאות מחקרים פורסמו על מוטיבציה במאתיים השנים האחרונות וידועות עשרות תיאוריות, בעיקר בתחומי הפסיכולוגיה והסוציולוגיה. די אם נזכיר את רשימת הצרכים הפסיכולוגיים של הנרי מור, תורת ההנעה הנפשית של פרויד ומדרג הצרכים של מאסלו.

מה הערך המוסף שאנו, כמאמנים, יכולים לתרום להגברת המוטיבציה ביקום שלנו, במקומות העבודה ובחיים הפרטיים שלנו ושל הלקוחות שלנו?

שאלת השאלות היא: מוטיבציה למה (שווא מתחת ללמד)?

בדרך כלל, ההקשר למוטיבציה הוא ביצוע פעולות. אני רוצה להוריד 10 ק"ג ממשקלי. לשם כך על לעשות פעילות גופנית מכוונת ומסודרת ולאכול על פי תכנית אוכל מסוימת הטובה לי. כל אלו פעולות. מאיפה אקח את המוטיבציה להתאמץ ולעשות פעולות אלה?

דוגמה נוספת: אני מנהל כוח אדם בארגון ויודע שמוטיבציה של כל עובד שווה תפוקות גבוהות יותר ותוצאות יותר טובות בהתאם. איזה פעולות עלי לעשות כדי להגביר את רמת המוטיבציה?

שאלת השאלות היא: האם העובדה שאני יודע איזה פעולות לעשות ומתאמץ לעשות אותן, תגביר את המוטיבציה שלי ובהתאם תיצור תוצאות?

כמאמן, אין לי תשובות מוחלטות. יש בי שאלות והרהורים. אין לי ספק שחלק גדול מהאנשים מסביבי, אותם אלה שאנו מגדירים אותם כמשימתיים, יודעים להניע את עצמם ולהפיק תוצאות.  הם גם מאוד מסופקים מהשגת התוצאות.  האם מוטיבציה זו, שבאה מתוך נוסחת ניצחון כלשהי, היא זו שאנו רוצים שתהיה בחיים שלנו?

שאלות נוספות:

איך אנו רוצים להשיג את התוצאות שלנו בחיים?

בכל מחיר?

עד כמה אנו סובלים כאשר אנו משיגים את התוצאות שלנו, לצד הסיפוק הגדול שיש לנו בהשגתן?

האם אנו רוצים מוטיבציה או שאנו רוצים להיות מאושרים?

 

לי יש, כמובן, את התשובה האישית שלי לגבי עצמי - את ה"אני מאמין" שלי. אני רוצה שחיי יהיו מאושרים, שאני איהנה ממה שאני עושה, שאחיה את חיי בשמחת חיים ואהבה. כדי שזה יקרה, אני אשאף לחיות כמה שיותר מתוך הערכים החשובים בחיי, שזה כמו לחיות ולפעול מתוך הנשמה שלי. מתוך זה אני אקבל את המוטיבציה בחיי לעשות את כל הדברים שאני רוצה לעשות ואוהב לעשות - בקלילות, בנינוחות, בהתרגשות ובהנאה. ערך הנתינה והעזרה לאנשים מהווה עבורי את מקור האנרגיה והמוטיבציה הגדול ביותר בחיי.

כמאמן, אני ערב לכך שהלקוחות שלי יקבלו את הכלים לחיות ולפעול על פי הערכים שלהם, ומכאן תגיע המוטיבציה לפעולות שיפיקו עבורם תוצאות בלתי רגילות.

אפי לנדאו

מאמן, מנכ"ל ובעלים של חברת האימון " אפי לנדאו קואצ'ינג" המתמחה במתן שירותי אימון ארגוני, אימון עסקי ואימון למנהלים.

efi@elcoaching.co.il

http://www.elcoaching.co.il